Vlak z Prahy do Mnichova na plzeňském nádraží. Trať má být v budoucnu i mezi Plzní a Mnichovem dvojkolejná a modernizovaná. (7. 2. 2023)
| foto: Martin Polívka,
MF DNES
„Postrádá smysl podrobně odůvodňovat plynutí lhůt, neboť je zjevné a především nesporné, že (plzeňský) krajský úřad je nečinný bez vidiny, že by byl reálně schopen projednat v odpovídající kvalitě žádost ve smysluplném časovém období,“ zhodnotilo postup prací na povolovacím řízení na zdvojkolejnění a elektrifikaci zhruba třicetikilometrového úseku ministerstvo dopravy. To zároveň připustilo, že zdůvodnění v podobě nedostatku úředníků platí.
Také nemůžete najít lidi? Najděte je ve 120 tisícové databázi internetového portálu jobDNES.cz. |
Podle mluvčí plzeňského hejtmana Evy Mertlové mají přípravu územních řízení na starosti tři úředníci, kteří zároveň musí vykonávat i jinou agendu. Krajský úřad se sice opakovaně pokoušel počet úředníků rozšířit, ale všechny pokusy byly neúspěšné.
„Od 19.11.2019 Krajský úřad vypsal na tyto pozice 15 výběrových řízení. Osmkrát se nám nikdo nepřihlásil, dvakrát nám uchazeči odstoupili před nástupem a další dva pak během zkušební doby,“ uvedla Mertlová. Z vybraných uchazečů pak u dopravní agendy zůstal jediný člověk, který ale rovněž podal výpověď a nastoupil na ministerstvo dopravy.
Kromě zmíněné trati přitom kraj pracuje na povolení trasy Plzeň – Nýřany – Chotěšov, nebo silnice I/26 mezi dálnicí D5 a Stodem, elektrifikací trati z Nýřan do Heřmanovy Huti a na dalších zhruba čtyřech desítkách menších projektů.
Nové kapacitnější spojení s jihem Německa Česko dlouhodobě plánuje dokončit do roku 2030. Nyní už má ale projekt citelné zpoždění. Poslední lhůta, do které měl Plzeňský kraj ve věci rozhodnout, uplynula loni v létě. Nyní převod na jiný úřad proces zbrzdí minimálně o řadu měsíců, které potrvá seznámení se nových úředníků s povolovacím materiálem.
Elektrifikace a zvýšení rychlosti až na 200 kilometrů v hodině má trasu Praha – Plzeň – Mnichov modernizovat na standardy jednadvacátého století a přinést dojezdové časy srovnatelné se silniční dopravou. Hodinu do Plzně, hodinu a půl na hranice a 150 minut do hornofalckého Schwandorfu.
Zároveň ale tato trasa představuje prioritu pro nákladní železniční dopravu. V současnosti totiž existuje jediné elektrifikované spojení s Německem, které představuje největšího obchodního partnera, údolím Labe přes Ústí nad Labem a Děčín. To však už naráží na kapacitní limity.