Sněmovna na návrh koalice v pátek večer omezila vystoupení poslanců ve druhém čtení vládního návrhu na omezení valorizace důchodů. Řečníci měli dostat nejvýše dvakrát pět minut.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který vládu kritizoval v obsáhlém projevu už odpoledne, ale odmítl omezení respektovat a opustit řečniště. Kolem něj se shromáždili poslanci opozice, aby zabránili případnému Babišovu vyvedení ze sálu. Schůze dolní komory proto musela být na deset minut přerušena.
K dění ve Sněmovně se vyjádřil z Pražského hradu i dosluhující prezident Miloš Zeman. Uvedl, že stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát.
„Chtěl bych zcela jednoznačně říci, že dobrý stát má poskytovat podporu těm, kteří se ještě nebo už nemohou bránit. V první skupině jsou děti, v druhé jsou důchodci a samozřejmě také zdravotně postižení,“ uvedl končící prezident.
Šéf SPD Tomio Okamura zatáhl do obstrukčních témat i válku na Ukrajině. Vládě vytkl, že pomáhá Ruskem napadené Ukrajině – podle šéfa hnutí na úkor českých občanů. „Nezatahujte nás do války, blázni blázniví. Ať nás nikdo nezatahuje do války dvou postsovětských republik,“ řekl Okamura.
Poslankyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová a Margita Balaštíková zase zmínily úpravy v systému peněžních náhrad pro církve v rámci církevních restitucí. Kvůli vyšší míře růstu cen v loňském a v letošním roce by stanovily pro finanční náhrady pevnou inflační doložku.
Sněmovna v pátek ráno formálně zahájila čtvrtý jednací den schůze. Opozice se i dnes brání obstrukcemi, ke sporné vládní novele připravila na 400 vlastních úprav. Počet přihlášených do debaty se od noci snížil na 34 z původních 64.
Vládní návrh na nižší červnové zvýšení důchodů brzy ráno odolal ve Sněmovně dalšímu pokusu o odročení. Zatím poslední takový návrh přednesl předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO). Kvůli vyřešení sporné otázky retroaktivity návrhu a legitimity očekávání vyšší valorizace důchodů chtěl přerušit debatu do doby, než předlohu projedná jím vedený výbor.
Koaliční většina to ale odmítla. Místopředseda klubu SPD Radek Rozvoral poté požádal o hodinovou přestávku v jednání, kterou označil za hygienickou pauzu. Po uplynutí přestávky v 06:28 se poslanci vrátili zpět k rozpravě a přednášení pozměňovacích návrhů.
Noční přestávky
Klub SPD si během nočního jednání vyžádal dvě třicetiminutové přestávky na porady klubu. Klub ANO si vyžádal dvouhodinovou přestávku už večer. Podle sněmovních zvyklostí si může poslanecký klub vyžádat přestávku na poradu za celý jednací den v celkové délce nejvýše dvě hodiny.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) po hlasování řekl, že Vondráčkův návrh na odročení byl nehlasovatelný. Zdůvodnil to tím, že pokud Sněmovna přistoupila na návrh zkráceného projednávání ve stavu legislativní nouze, nepočítalo se s tím, že by se o návrhu diskutovalo ve výborech.
Vondráček ale mínil, že jeho návrh byl dostatečně určitý a konkrétní, aby se o něm dalo hlasovat. „Není rozdíl mezi určením času a události. Buď tam dáme do 21. března, to už tady padlo, nebo až dozrajou brambory, což už by byl problém, protože jsou různé odrůdy, to už by bylo nehlasovatelné,“ dodal Vondráček.
Předseda ANO Andrej Babiš již předtím neúspěšně navrhoval přerušit projednávání do 21. března. Poslanec SPD Jiří Kobza navrhoval to samé, ale do 20. března. Poslanec ANO Martin Kukla navrhoval před 07:00 přerušit projednávání na 12 hodin, aby se mohl vyspat.
Kuklovu návrhu předcházela slovní rozepře opozičních a koaličních poslanců ohledně jejich únavy a z toho pramenící možné nepozornosti za volantem, až pojedou domů. Na počátku diskuse byla Kuklova slova o tom, že poslanci jednají už čtvrtý den téměř bez přestávky, zatímco třeba řidiči kamionů musí dodržovat povinné přestávky, aby nezpůsobili nehodu.
„Jestli se (poslanec Kukla) bojí o dopravní nehody řidičů kamionů, tak až někdo z vás dostane zítra nebo pozítří mikrospánek, až odsud pojede, tak si na to vzpomeňte,“ reagoval poslanec TOP 09 Pavel Svoboda.
To se ale nelíbilo opozičním poslancům, například Hubert Lang (ANO) Svobodu obvinil, že uráží opozici. Ministr Jurečka vyzval poslance, aby i po čtyřech dnech zkusili udržet nějakou míru důstojnosti, a vyzval k bezpečnému návratu všech poslanců domů.
Schůze Sněmovny k vládní důchodové novele začala v úterý v 10:00. Nyní tak trvá už přes 70 hodin včetně přestávek. Za zdlouhavým projednáváním je deklarovaná snaha opozice přijetí zákona zabránit. Pokud ho přesto vládní koalice prosadí, chtějí se opoziční poslanci obrátit na Ústavní soud.
Jak to v noci vypadá ve Sněmovně? Podívejte se na fotogalerii:
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy