Třetinu Rady ČT i Rady Českého rozhlasu by nově měl volit Senát, přičemž televizní rada by měla mít 18 členů místo 15.
Proč je to důležité? Změnu se snaží oddálit opoziční ANO a SPD, protože Rada České televize bude letos volit nového ředitele veřejnoprávní televize a opozice obviňuje vládu, že na změnu zákona, který předložil ministr Baxa, spěchá právě proto, aby si koalice ohlídala volbu nového ředitele.
„Chcete si pohlídat volbu ředitele, to je očividné,“ prohlásil poslanec ANO Aleš Juchelka při jednání o zákoně.
„Každý z nás žijeme v jiném světě. My naopak komplikujeme cestu k ovládnutí veřejnoprávních médií a mediálních rad,“ oponoval mu ministr kultury Martin Baxa za ODS. „Já žiju ve světě, kde považujeme nezávislá veřejnoprávní média za klíčový pilíř demokracie. Vy žijete ve světě, kde základní premisou je ovládnutí veřejnoprávních médií, jak diktovat generálnímu řediteli nebo radě, co se má dělat,“ řekl Baxa.
Návrhy na členy Rady České televize a Rady Českého rozhlasu mají nově podávat organizace, které existují aspoň deset let a představují kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy. To má eliminovat návrhy od jen účelově založených sdružení.
Fiala bude s Baxou řešit také legislativu, kterou ministerstvo kultury připravuje, a chystané velké investiční akce. Ministerstvo kultury má v letošním legislativním plánu třeba novelizaci legislativy v památkové péči, návrh zákona o veřejných kulturních institucích, novelu zákona o některých druzích podpory kultury nebo návrh novely zákona o knihovnách.
Investičními akcemi, které premiér a ministr proberou, jsou Památník ticha na pražském nádraží Bubny, který má připomínat deportace Židů za protektorátu, nebo Památník holokaustu Romů a Sintů. Ten vzniká na místě bývalého vepřína v Letech na Písecku, kde byl za druhé světové války romský pracovní tábor. Památník v Letech by měl být stavebně hotový za rok.