„Pověsti saké na japonském trhu uškodily i levnější nekvalitní verze s řadou přísad, které způsobovaly kocovinu,“ tvrdí japonský emigrant Genki Itó, který žije ve Spojených státech.
Více než 1 100 výrobcům saké v Japonsku ale svitla naděje, kterou je vytrvalý zájem o nápoj v zahraničí. Tam se prodej v roce 2021 zvýšil už dvanáctým rokem za sebou a dostal se na nový rekord, uvedla BBC.
Saké má obvykle 15 až 17 procent alkoholu a je označováno za japonský národní nápoj. Přesto je dnes nejprodávanějším alkoholickým nápojem v zemi pivo. Prodej saké také snižuje rostoucí obliba pálenky šóčú, ale i whisky, vína a míchaných alkoholických a nealkoholických nápojů nazývaných highball.
Čísla ukazují, že pokles zájmu o saké je celkem značný. V období let 1973 až 2020 domácí prodej podle jedné zprávy klesl o 75 procent.
Svaz japonských pivovarů v roce 2021 uvedl, že poptávka na domácím trhu se za posledních deset let snížila o 30 procent. Nicméně podle asociace výrobců saké a šóčú se v roce 2021 vyvezlo saké za rekordních 40,2 miliardy jenů (6,5 miliardy Kč).
V zahraničí má saké potenciál
A co stojí za růstem v zahraničí? Výkonný ředitel společnosti Tatenokawa na výrobu saké Džumpei Sató říká, že tomu napomáhá rostoucí obliba japonských jídel a kultury. Výrobci také pokračují v úspěšné politice zaměřené na vývoz některých svých nejlepších lahví.
Itó si také myslí, že je dobré zaměřit se na vinařské komunity po celém světě, které jsou nejvnímavější a které nejlépe ocení řemeslnou přípravu saké. A zdá se, že toto zaměření na milovníky vína je úspěšné, protože řada prestižních degustačních soutěží vín po celém světě má nyní vedle kategorie nejlepší americké chardonnay nebo pinot noir i kategorii saké. Řada výrobců dokonce angažuje bývalé vinaře, aby pomohli saké více přiblížit vínu.
Firma Tatenokawa nyní pracuje s novým producentem saké Heavensake, což je francouzsko-japonský podnik. Jeho zakladatel Régis Camus byl dříve hlavním vinařem producenta šampaňského Piper Heidsieck.
Saké od společnosti Heavensake jsou neperlivá, k dispozici jsou na trhu ale také kvalitní šumivá saké, jejichž obliba je na vzestupu. Saké nyní vyrábí také další bývalý odborník na šampaňské Richard Geoffroy, který dříve pracoval pro Dom Pérignon.
Generální ředitel Heavensake Laurent Cutier dodává, že prodeji kvalitního saké v zahraničí pomohla i pandemie covidu-19. „Spotřebitelé v době, kdy zůstávali doma, zkoumali nové produkty a kategorie,“ uvedl Cutier.
Odborníkem na saké je také Brit Jamie Goode, který píše o víně. „Lehčí a ovocnější saké je to, co teď na mezinárodním trhu opravdu letí,“ říká. „Saké pochopitelně není tak rozšířené jako víno, ale zdá se, že má určitý potenciál.“